Haber Detay

Anasayfa > Haberler > Haber Detay

TÜBİTAK’tan KTÜN’e Proje Performans Ödülü

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Rektör Danışmanı, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esra Yel yürütücülüğünde tamamlanan “Evsel Termoplastik Katı Atıkların (PET, PE, PS, PP ve Karışımları) Yıkama ve Piroliz Süreçlerinin Atıkları/Ürünleri ve Katı Ürün İçin Yeni Değerlendirme, Yıkama Atıksuyu İçin Yeni Arıtma Yaklaşımları” adlı TÜBİTAK-1001 projesi ‘Proje Performans Ödülü’ aldı.

 

Proje ile evsel termoplastik katı atıklar ve bunların yıkama atık suları için yeni çözümler, plastik atıklardan enerji kazanımı ve ikinci nesil dönüşüm ürünleri elde etme yönünde, sıfır atık yaklaşımlı çözümler üreterek, plastiklerin termokimyasal dönüşüm potansiyelleri üzerine pek çok alanda yararlanılabilecek bir veri birikimi oluşturulması sağlandı. Proje, yalıtkan bir reçinenin, atık plastikten elde edilen piroliz katı ürünü katı ürünü katkısıyla reçine endüstride farklı fonksiyonellikte yer alabilecek yarı iletken bir kompozite dönüştürülmesini sağladı. Ayrıca projede atık plastiklerden dokuz farklı türde yeni nesil malzeme sentezlendi ve sentezlenen malzemeler kapalı döngü sistemde atık plastik yıkama atık sularının arıtımında kullanılarak konvansiyonel arıtım yöntemleri ile eşdeğer, hatta daha yüksek başarıda arıtım sağlandı.

 

Kimya Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Gülnare Ahmetli’nin de araştırmacı olarak yer aldığı projede bursiyer olarak tez çalışmalarını tamamlayan 1 doktora, 5 yüksek lisans öğrencisinin yetişmesine katkı sağlandı. Proje çalışmalarından 5 adet uluslararası indeksli makale, 12 adet uluslararası bildiri, iki adet ulusal bildiri yayınlandı.

 

Prof. Dr. Yel ve ekibi tarafından alınan bu performans ödülünün yanı sıra, projenin devamında plastik atıklara ilaveten zeytinyağı ve mermer üretim proseslerinin atıklarını da kapsayan yeni bir simbiyotik dönüşüm sistemi üzerine Uluslararası İkili İşbirliği Projesi de yürütülmektedir.

 

KTÜN Konya Teknik Üniversitesi