Haber Detay

Anasayfa > Haberler > Haber Detay

KTÜN, Selestit Madenini Ekonomiye Kazandıracak Malzemeler Üretmeyi Hedefliyor

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Nükleer Güvenlik Araştırma Grubu, ‘Nükleer Yapılar için Kalsiyum Alüminat Çimentosu ile Üretilmiş Selestit Katkılı Radyasyon Bariyeri’ isimli projeyle Türkiye’nin dünya rezervinin yaklaşık %13’üne sahip olduğu ‘selestit madenini’ ekonomiye kazandıracak malzemeler üreterek yerli ve milli ekonomiye destek olmayı hedefliyor.

 

Proje ile selestit agrega katkılı beton, yüksek yoğunluklu, çok hızlı mukavemet kazanan, kimyasal saldırılara ve çevre etkilerine karşı dayanıklı, üstün stabilite yeteneğine sahip ve en önemlisi yüksek radyasyon tutuculuğu olan bir radyasyon bariyeri üretilecek. Elde edilen betonun sahip olduğu özellikleri belirlemek için çeşitli boyutlarda üretilen beton numuneler birtakım testlere tabi tutulacak. Henüz test yaşı gelmemiş olan numuneler üzerinde, gelişimin takip edilebilmesi açısından manuel bir yöntem ile radyasyon geçirimsizlik testleri yapılarak ülkenin sahip olduğu yerli ve milli kaynakların verimli bir şekilde kullanılması hedefleniyor.

 

Proje, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından birisi olan Akkuyu Nükleer Güç Santralinde, hastanelerde, askeri tesislerde ve radyasyon tehlikesi barındıran tüm yapılarda kullanılabilecek bariyer geliştirebilecek. KTÜN Nükleer Güvenlik Araştırma Grubu tarafından yürütülen proje, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Akkuyu Nükleer’in işbirliği ile düzenlen ve lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle 48 farklı üniversitenin 42 farklı bölümünden katılımı ile gerçekleştirilen Akkuyu NGS Proje Yarışmasına katılarak,  “Nükleer Güvenlik ve Nükleer Emniyetin Sağlanması” konu başlığı altındaki proje öneriside final aşamasına geçerek son altı takım arasına girmeye hak kazandı. Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü Sultan Keskin danışmanlığında yürütülen proje ekibi içerisinde, Arş. Gör. Furkan Türk, Dr. Öğr. Gör. Oğuzhan Öztürk ile Hayriye Nur Nayan, Özge Şahin, Mustafa Kürşat Uğurlu, Necati Sönmez, Alihan Akgül isimli öğrenciler yer alıyor.

 

 

 

 

 

KTÜN Konya Teknik Üniversitesi