Haber Detay

Anasayfa > Haberler > Haber Detay

Konya Teknik Üniversitesinden TÜBİTAK ARDEB Proje Başarısı

Konya Teknik Üniversitesi KTÜN,  bilim insanları tarafından hazırlanan 3 proje daha TÜBİTAK 1001 Programı kapsamında desteklenmeye değer görüldü. TÜBİTAK tarafından açıklanan değerlendirme sonuçlarına göre Konya Teknik Üniversitesi’nin 2021 yılı ikinci döneminde destek alan proje sayısı 5’e yükseldi.

 

2021 yılı ikinci döneminde, bir sonraki dönemi beklemeden başvuru yapılmasına imkân sağlanan TÜBİTAK – 1001 projelerinin bilimsel değerlendirme sonuçları açıklandı. Buna göre, TÜBİTAK Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında Konya Teknik Üniversite’nden 3 proje daha destek almaya hak kazandı.

 

KTÜN Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Servet Kıran, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Volkan Kalem ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Murat Ceylan'ın yürütücülüğünü üstlendiği projeler desteklenmeye değer görüldü.

 

KTÜN Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik TÜBİTAK proje destekleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:“ Konya Teknik Üniversitesi olarak, “Araştırma Üniversitesi” olma vizyonu ve hedefiyle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ülkemizin gelişmesine ve kalkınmasına katkı sağlayacak yerli ve milli projelerle bilimsel çalışmalarına devam eden üniversitemiz,  akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin başarılarıyla göz dolduruyor. TÜBİTAK Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Destekleme Programı çağrısına yönelik hazırlanan 3 projenin kabulü ile birlikte Konya Teknik Üniversitesi’nin 2021 yılı ikinci döneminde yürütücüsü olduğu proje sayısı 5’e yükseldi. Bu dönemde KTÜN’den yapılan toplam 17 proje başvurusundan 5'i kabul alarak önemli bir başarıya imza atıldı.  Ülke bazında TÜBİTAK'a müracaat eden projelerin desteklenme oranı %15.4 şeklinde gerçekleşirken, KTÜN proje başvuru sayısı ve kabulü oransal olarak %29’u buldu. Üniversitemiz böylelikle ortalamanın da üzerine çıkmış oldu. Yerli ve milli projeleri ile ülkemizin gelişimine katkı sunan değerli bilim insanlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.”

 

TÜBİTAK tarafından 2021 yılı ikinci döneminde “1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında sunulan ve bir sonraki dönemi beklemeden değerlendirmeye alınan toplam 189 projeden 96’sının desteklenmesine karar verildi

 

Proje Yürütücüsü

Fakülte

Bölüm

Araştırma Grubu

Proje No

Proje Adı

Prof. Dr. Mustafa Servet Kıran

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

 

Bilgisayar Mühendisliği

EEEAG

122E024

Topluluk ve Derin Öğrenme Teknikleri ile X-Ray Görüntülerinden

Patlayıcı Devre Tespiti

Doç. Dr. Murat Ceylan

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

 

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

EEEAG

122E021

Hiperspektral Görüntüleme ve Yapay Zeka Kullanılarak Yeni doğanlar İçin Ön-Teşhis Sisteminin Geliştirilmesi

Doç. Dr. Volkan Kalem

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

 

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

MAG

122M028

Kurşun-İçermeyen Piezoelektrik Seramiklerin Kolloidal Kaplama ve Flaş Sinterleme Yöntemleri ile Üretimi

 

Desteklenen projelerin tamamı için tıklayınız.

 

 

 

Konya Teknik Üniversitesi KTÜN Prof. Dr. Babür Özçelik