Haber Detay

Anasayfa > Haberler > Haber Detay

Rektörümüz Prof. Dr. Babür Özçelik TEKNOFEST’2021 Tanıtım Toplantısına Katıldı

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen TEKNOFEST’2021 İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali tanıtım toplantısına katıldı. Konya Teknik Üniversitesi olarak akademik paydaşı olduğumuz etkinlik, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşlarının katkılarıyla 21-26 Eylül 2021 tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’na gerçekleştirilecek.

 

İstanbul Atatürk Havalimanında gerçekleştirilen TEKNOFEST 2021’in tanıtım toplantısına İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TC Cumhurbaşkanlığı Sivil Savunma Başkanı İsmail Demir, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı - TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı - TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve paydaşlarının üst düzey yöneticileri katıldı.

 

Böylesine önemli bir organizasyonun paydaşı olmaktan üniversite olarak büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, “Tam bağımsız ve güçlü Türkiye için dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan ve Konya Teknik Üniversitesi olarak akademik paydaşı olmaktan onur duyduğumuz TEKNOFEST sürecinde her alanda olduğu gibi teknoloji alanında üreten bir Türkiye olma hedefiyle yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımızla katkı sağlamaya devam edeceğiz.  Bu vesileyle T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selçuk Bayraktar başta olmak üzere bu heyecana ortak olan tüm paydaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı- TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar yaptığı; “Ülkemiz, medeniyetimizin adalet ve merhamet değerleriyle harmanlanmış Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu sayesinde dünyanın yaşadığı benmerkezci kaygılara teslim olmadan vicdanıyla hareket etti. Küresel adalet ve merhamet değerlerimizi örnek bir tavırla tüm dünyaya göstermiş olduk. Milli Teknoloji Hamlesi’ni bu noktadan, hatta bu yüzyıldan alıp, ileriye, geleceğe taşıyacak en önemli unsur, nitelikli ve yetişmiş insan kaynağımız olacaktır. “TEKNOFEST ekibi olarak 7’den 77’ye tüm milletimizi 21-26 Eylül 2021 tarihlerinde heyecanımıza ortak olmak için Atatürk Havalimanı’na bekliyoruz.” dedi.

           

Toplantıda gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için TEKNOFEST 2021 kapsamında bu yıl 35 farklı teknoloji yarışmaları ile ilgili bilgiler Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı - TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih KACIR tarafından aktarıldı. Kacır sunumunda TEKNOFEST 2021 kapsamında ilk defa düzenlenecek olan yarışma kategorilerinden, geçtiğimiz yıllarda yaşanan başarılardan da bahsetti. Teknofest’in milli gururumuz olduğunu vurgulayan Kacır, TEKNOFEST’in ilk üç yılına ait rakamsal verileri paylaştı.

 

TC Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’nın Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ise toplantıda; “TEKNOFEST, gelişen ve güçlenen Türkiye’nin daha etkin şekilde varlık göstermesine büyük katkı sağlayacak pek çok unsurun ortaya çıkarılmasında öncü rol oynayacak aktörlerin doğmasına imkan sağlayan bir zemin hazırlamaktadır. Neslimizden aldığımız enerji ile Küresel Güç Vizyonuna ulaşmak için, çok çalışmaya ve durmadan üretmeye devam etmeliyiz. Başkanlığımız, genç kardeşlerimizle önümüzdeki güzel günleri beraber inşa etmek adına, gerek T3 Vakfı, gerekse diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmakta; milli teknoloji hamlesi heyecanını gelecek nesillerle beraber yaşamak adına farklı faaliyetlerle gençlerimize ulaşmayı hedeflemektedir. Bizler inanıyoruz ki geleceğin Nuri Demirağ’ları, Vecihi Hürkuş’ları, tıpkı onların heyecanıyla bu festivalde emek harcayan, yeni fikirler üreten ve hayallerini hayata geçirmeye çalışan gençlerimizden çıkacaktır. Bizler de her daim bu kardeşlerimizin destekçisi olacağız. TEKNOFEST’e başından beri desteğini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza, bu organizasyonu dünyanın en büyük teknoloji festivallerinden biri haline getiren Türkiye Teknoloji Takımı Vakfına, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ve ismini burada sayamayacağım bütün paydaşlara teşekkür ediyorum. TEKNOFEST 2021’in ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

TEKNOFEST 2021’E YENİ KATEGORİLER EKLENDİ

 

Her yıl bir önceki yıla göre daha fazla yarışma kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları olan TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları bu yıl 35 farklı kategoride düzenlenecek. TEKNOFEST 2020’den farklı olarak Karma Sürü Simülasyon, İletişim Teknolojileri, Savaşan İHA, Yapay Zeka, Kültür ve Turizm Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Tarımsal İnsansız Kara Aracı, Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışmaları ilk kez düzenleniyor.

 

TEKNOFEST 2021 BAŞVURULARI BAŞLADI

 

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen “Teknoloji Yarışmalarına” başvurular başladı. Toplumun her kesiminden binlerce gencin merakla beklediği ve ilgiyle takip ettiği TEKNOFEST teknoloji yarışmalarına geçtiğimiz yıl 81 il ve 84 ülkeden 20.197 takım, 100 bin genç başvuruda bulundu.

 

Bu yıl TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına yine ilkokul seviyesinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun seviyesine kadar nitelikli binlerce genç hayallerini gerçekleştirmek için birbirinden farklı kategorilerde düzenlenen teknoloji yarışmalarına katılabilecek. Son başvuru tarihi ise 28 Şubat 2021.

 

KTÜN Konya Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Babür Özçellik