Haber Detay

Anasayfa > Haberler > Haber Detay

Konya Teknik Üniversitesi ile Karatay Belediyesi arasında İşbirliği Protokol İmzalandı

Konya Teknik Üniversitesi ve Karatay Belediyesi, kurumlar arası ilişkileri güçlendirme, bilimsel, kültürel, sosyal alanlardaki kurumsal ilişkilerin sağlam bir temele oturtulması ile ortak proje geliştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzaladı.

Protokole Konya Teknik Üniversitesinden Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. H. Selçuk Halkacı, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Karaman,  Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Karatay Belediyesi AB Proje Ofisinden Koordinatör Fuat Özcan katıldı.

İmzalanan protokolle taraflar arasında ortak proje geliştirilmesi, araştırma, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri düzenlenmesi, ortak çalışma alanlarında konferans, fuar, seminer, çalıştay vb. etkinliklerin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Kentsel ve kırsal mekanlar ile ilgili çalışmaların ve raporların hazırlanması ve bu bağlamda yapılan çalışmaların tanıtılması, potansiyelinin geliştirilmesi için iki taraf arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi adına protokol imzalanmasının her iki taraf için de faydalı olacağı ümit ediliyor.

Kuruluş itibariyle genç ve dinamik bir üniversite olsak da birimleri itibariyle deneyimli bir alt yapıya sahip olduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Babür Özçelik,  “Üniversitemiz, kuruluş tarihi itibariyle genç ve dinamik bir üniversite olmasına rağmen bünyemizde bulunan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, temeli 1970 yılında Devlet Mimarlık ve Mühendislik akademisine dayanan 50 yıllık geçmişe sahiptir. Bu anlamda üniversitemiz, deneyimli akademik kadro, donanımlı laboratuvar imkânlarına sahip olup, önemli araştırma projeleri yürütmektedir. Bu bilgi ve tecrübemizle birçok kamu ve özel sektör kuruluşlarıyla işbirliği yapıyoruz ve yapmaya da devam ediyoruz.” dedi.

Konya’nın ve Konya sanayisinin özellikle savunma sanayiine yönelik çalışma yapma gayreti içinde olduğunu ifade eden Rektör Özçelik, “Yaptığımız ziyaretlerde görüyoruz ki Konya ve Konya sanayisi savunma sanayine yönelik çalışma yapmak istiyor. Üniversite olarak bizlerde savunma sanayine oldukça önem veriyoruz. Bu konuda gerek Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile gerekse ASELSAN, HAVELSAN gibi stratejik kuruluşlarla işbirlikleri ve protokoller yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Bugünkü protokol vasıtasıyla Karatay Belediyemizle hem teknik anlamda hem de bilimsel konularda işbirliği yapacağız. Konya Teknik Üniversitesi olarak üzerimize düşün ne varsa her türlü katkı vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. İşbirliklerimizin artarak devam etmesi dileğiyle protokolün hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ise, “Konya Teknik Üniversitesi kısa zaman önce kurulmasına rağmen, hem alt yapısıyla hem de akademik başarısıyla tercih edilen ve adından söz ettiren başarılı biri üniversite haline gelmiştir. Bu kadar kısa sürede bu başarıyı göstermelerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Babür Özçelik nezdinde tüm akademik ve idari personel ile öğrencilerini tebrik ediyorum. Bundan sonraki süreçte de bilgi alışverişi yaparak bizler belediye olarak üzerimize düşeni yapacak, üniversitemizde bilgi birikimi ve akademik olarak bizlere destek olacaktır. Yapacağımız bu protokollün Konya’ya ve Karatay bölgesinde yaşayan hemşerilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Babür Özçelik ile Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca protokol metnini imzaladı.

 

 

 

Konya Teknik Üniversitesi KTÜN Protokol İşbirliği