Haber Detay

Anasayfa > Haberler > Haber Detay

KTÜN “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” Listesinde

Stanford Üniversitesi koordinasyonluğunda ABD’li ve Hollandalı bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından yaklaşık 7 milyon araştırmacı üzerinde yürütülen çalışma sonucunda belirlenen ve ‘Plos Biology’ adlı bilimsel dergide de yer alan "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesi yayınlandı. Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, listede yer alarak önemli bir başarıya imza attı.

 

Dünya çapında yapılan bilimsel makalelerin sayısı, atıf sayısı, yazar sayısı, yazar sırası ve kendine atıf oranı gibi değişkenler dikkate alınarak oluşturulan ‘Dünya’nın en etkili bilim insanları listesine’  Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik’in yanı sıra Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Pehlivan, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Güneş, Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Argun, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Uğuz ve Doç. Dr. Mustafa Servet Kıran, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Uyan listeye Türkiye’den giren bilim insanları arasında yer aldı.   

 

Liste hazırlanırken alanında en az beş makale yayınlamış 7 milyon bilim insanının akademik performansı değerlendirildi. 1996-2019 yılları arasında, “Scopus Özet” ve “Atıf Veri Tabanı” üzerinden elde edilen bilgilere göre, dünyanın en fazla atıf alan 100 bin bilim insanı belirlendi. Listede Türkiye’den 857 bilim insanı yer aldı.

 

REKTÖR ÖZÇELİK’TEN TEBRİK

 

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, “Her ne kadar yeni kurulmuş bir üniversite olsak da, temeli 1970 yılında kurulan Konya Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisine dayanan, eğitim sektöründe 50 yılı aşkın bir süredir var olan birikim ve tecrübeye sahip bir üniversite olarak önüne hedefler koyan ve koyduğu hedeflere emin adımlarla ilerleyen bir üniversiteyiz.  Bir öğretim üyesi olarak, bilimle ilgilenmek, araştırmalar yapmak, kendi branşında söz sahibi olarak alana öncülük etmek, hayat boyu öğrenme ve öğrenme sürecinde olmayı oldukça önemsiyorum. Konya Teknik Üniversitesindeki her bir öğretim elemanımızın da bu gayret ve öncelik içerisinde olduğunu biliyorum. Bunun sonuçlarını da gerek yürütülen projelerde gerek yayınlanan araştırmalarda üniversitemizin adının yer alması göstermektedir. Bu vesileyle listeye girme başarısı gösteren öğretim üyelerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.  

Plos Biology’ adlı bilimsel dergide de yayınlanan "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listeye bağlantıdan https://data.mendeley.com/datasets/btchxktzyw/2 (Tablo7) ulaşabilirsiniz.

 

 

 

KTÜN Konya Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Babür Özçelik