Haber Detay

Anasayfa > Haberler > Haber Detay

KTÜN ile İŞKUR arasında ‘İŞKUR Kampüs Hizmetleri’ İşbirliği Protokolü İmzalandı

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) ile Konya Çalışma İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı. Rektör Prof. Dr. Babür Özçelik ve İŞKUR İl Müdürü Emrah Keleş tarafından imzalanan protokol, karşılıklı ilişkileri güçlendirmek ve Üniversite bünyesinde oluşturulacak ‘İŞKUR Kampüsler’ aracılığıyla öğrencilerin mesleki deneyimlerinin artırılmasına, teorik bilgilerinin uygulama yapılarak geliştirilmesine yardımcı olacak.

 

Konya Teknik Üniversitesin Kariyer Merkezinin desteği ve karışılıklı girişimlerle gerçekleyen protokol kapsamında Üniversite bünyesinde oluşturulacak İŞKUR Kampüslerde, İŞKUR’da görevli İş ve Meslek Danışmanları aracılığıyla öğrencilere işgücü piyasası, Kurum faaliyetleri, iş arama becerileri, işverenle mülakat/görüşme teknikleri, özgeçmiş hazırlama gibi konularda bilgilendirme faaliyetlerinde bulunulacak. Protokol ile ayrıca öğrencilerin mesleki deneyimlerinin artırılmasına, teorik bilgilerinin uygulama yapılarak geliştirilmesine yardımcı olmayı amaçlayan İşbaşı Eğitim Programı gibi aktif işgücü hizmetlerinden yararlanabilmeleri sağlanacak.

 

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, “Göreve geldiğim günden beri öğrencilerimizin gerek eğitimleri gerekse eğitim sonrası kariyer gelişimleri destekleyecek çalışmaları hayata geçirme gayreti içerisinde olduk. Ümit ediyorum ki en kısa sürede yüzyüze eğitim başlarız ve Bu protokolü bir an önce hayata geçiririz. Tüm çabamız öğrencilerimizi en iyi yerlerde görmektir.  İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde onlar için canla başla çalıştığımızı bilmelerini isterim. Onlara düşen görev de kendileri için yaratılan bu imkanlardan azami ölçüde faydalanmaya çalışmaktır. Bu amaçla, bir iş verenle mülakat yapıldığında nelere dikkat etmeliler, mesleğiyle ilgili sevdiği ve ilgili olduğu alanlar neler bunları belirlemeliler ve en önemlisi kendilerini her yönden geliştirmeliler. Bu sektörün ihtiyacı olduğu alanlarda eksiklerini gidererek mezun olduklarında direkt işe başlamalarında önemli katkı sağlaycaktır. Bu vesileyle imzaladığımız protokülün hayırlı olmasın temenni ediyorum.” dedi.

 

İş Kur İl Müdürü Emrah Keleş ise yaptığı açıklamada  “İstihdamın korunması, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması birinci görevimiz. İş Kur olarak öğrencilerin istihdamına yardımcı olaracak her türlü iş arama becerileri, işverenle mülakat/görüşme teknikleri, özgeçmiş hazırlama gibi konularda bilgilendirmesini, işsizlerin mesleki deneyimlerinin artırılmasına, teorik bilgilerinin uygulama yapılarak geliştirilmesine yardımcı olan İşbaşı Eğitim Programı gibi aktif işgücü hizmetlerinden yararlanabilmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktayız. Bu anlamda protokolümüzün hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Konya Teknik Üniversitesi Kariyer Merkezi Müdürü, Doç. Dr. Selma Düzyol, “Kariyer Merkezi olarak, öğrencilerin kendilerini geliştirecek her türlü iş birliği içerisinde yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu anlamda bölgesel olarak gerçekleştirmeyi planladığımız bir çalışmanın daha içerisindeyiz. Yaptığımız her çalışma öğrencilere doğru hedeflere ulaştırmaktır. Bu protokolün de güzel sonuçlar elde etmesini umuyorum” dedi.

Konya Teknik Üniversitesi Rektörlüğünde imzalanan protokol töreninde, Konya Kariyer Merkezi Müdürü Doç. Dr. Selma Düzyol, Kariyer Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Tevfik Ağaçayak ve İş Kur temsilcisi yer aldı.

           

Konya Teknik Üniversitesi KTÜN Prof. Dr. Babür Özçelik